Výstava  -  100. výročie založenia zápalkárne
v Banskej Bystrici  1907-2007


      Od 3.7.2007 do 14.7.2007 bude v Múzeu SNP v Banskej Bystrici, v južnej výstavnej sieni na prízemí nainštalovaná Výstava k stému výročiu založenia zápalkárne v Banskej Bystrici. Výstavu organizuje Slovenský filumenistický zväz, nejakou časťou exponátov by malo prispieť aj Vlastivedné múzeum v Trebišove.
     Výstavná miestnosť má 77 m2, k dispozícii sú presklené panely s veľkosťou 140 x 60 cm a zasklené uzamykateľné vitrínky 70 x 70 cm. Miestnosť je elektronicky chránená. Otváracia doba múzea je utorok až nedeľa od 9:00 do 18:00 hod.

Výstava bude spojená so 6. výmenným stretnutím SFZ/ČFS, ktoré sa uskutoční 14.7.2007 od 9:00 do 13:00 v budove múzea SNP. Na burzu sú pozvaní všetci zberatelia, stoly budú zadarmo.

Pri príležitosti výstavy vydal SFZ aj hárček pozývajúci zberateľov do Banskej Bystrice na výstavu a na výmenné stretnutie.


     Po niekoľkých rokoch sa Slovenský filumenistický zväz rozhodol usporiadať ďalšiu výstavu. Okrem propagácie filumenisticky medzi ľuďmi bolo dôvodom i okrúhle  výročie založenia bystrickej zápalkárne v roku 1907. Pôvodne malo na výstavu svojimi exponátmi prispieť aj Vlastivedné múzeum v Trebišove, ale na poslednú chvíľu nám pracovníčka múzea stručným mailom oznámila, že z finančných dôvodov nebudú môcť sľúbené prírezy priviezť. Výbor SFZ nechcel riskovať, že kvôli nejakej nepodstatnej výstave, ktorých sa na Slovensku každoročne zorganizujú stovky, by mohlo dôjsť k finančnému zruinovaniu trebišovského múzea, všetky vystavované nálepky a škatuľky si preto SFZ zabezpečil z vlastných zdrojov. Týmto však na výstave vôbec neboli zastúpené prírezy, ktoré tvorili podstatnú časť výroby bystrickej Smrečiny od roku 1970 až do úspešného krachu podniku.

     V pondelok 2. júla sa v budove múzea stretli traja členovia výboru SFZ - Ľubo Mazán, Vlado Gajdoš a Marek Guspan. Za tri hodiny sa im podarilo nainštalovať 22 panelov s nálepkami a 6 vitríniek so škatuľkami. Spolupráca s pani Vágnerovou - pracovníčkou múzea - bola pri inštalácii vynikajúca, splnila nám všetky požiadavky, ktoré sme mali. Hlavnými vystavovateľmi boli Vladimír Gajdoš, Marek Guspan a Pavol Veselský. Okrem nálepiek a škatuliek väčšinou z produkcie Smrečiny bola na úvodných paneloch spomenutá história vzniku zápalkárne Banská Bystrica a nachádzalo sa tu i zopár informácií propagujúcich Slovenský filumenistický zväz. V utorok 3. júla od deviatej hodiny otvorilo múzeum svoje brány pre verejnosť. Milým prekvapením pre nás bolo, že úplne prvými oficiálnymi návštevníkmi boli redaktorka a kameraman z mestskej televízie v Banskej Bystrici. Urobili obsiahlejší rozhovor s naším predsedom a nasnímali si panely s vystavenými nálepkami. My sme im darovali materiály o histórii zápalkárne a jedno cédečko vydané filumenistickým zväzom. Neskôr sme sa dozvedeli, že reláciu o výstave odvysielala 6. júla aj Slovenská televízia.

     Výstava trvala do 14. júla, kedy ju členovia výboru po skončení 6. výmenného stretnutia SFZ/ČFS rozobrali. V knihe návštev sme našli niekoľko stoviek podpisov spokojných návštevníkov. Ak niekto okrem podpisu pridal aj pár slov, bolo to vždy kladné hodnotenia nášho úsilia. Jeden zo zápisov znel takto :  "Výstava bola zaujímavá, vrátila ma späť do minulosti."
     Osem vystavených listov A4 s nálepkami a prírezmi venovanými výročiam SNP a pomníkom súvisiacich s Povstaním sme spolu s darovacou zmluvou venovali múzeu. Výstava skončila zábavným čakaním na kľúčiky od vitrínok, v ktorých dva týždne odpočívali v pokoji a bezpečí bystrické škatuľky.

 

Banská Bystrica ako taká  Múzeum SNP -
miesto konania výstavy
Bufet v blízkosti múzea Materiály pripravené
na inštaláciu

 Úvodný panel s logom výstavy Výstavné exponáty   Panel s propagáciou SFZ

Listy z albumov slovenských nálepiek. Ukážky zápalkových škatuliek vyrobených v Smrečine.

Celkový pohľad
na stenu s panelmi
    Redaktorka a kameraman
z bystrickej televízie

Jedna z prvých návštevníčok   Pani Vágnerová -
pracovníčka múzea
 s naším predsedom
Vladimírom Gajdošom.